Podróż Majorka skąpana w słońcu
Podróż na Majorkę wykupiłem w biurze podróży i przez biuro również wypożyczyłem samochód na cały dwutygodniowy pobyt. Jako miejsce wypoczynku wybrałem maleńką miejscowość turystyczną Cala Mandia z małą zatoczką i plażą. Czy przez ten czas zwiedziłem całą Majorkę? Niestety nie. Moje wycieczki układałem tak aby nie wyruszać na całe dnie intensywnego zwiedzania, ale też pozostawić chociaż część czasu na lenistwo, plażowanie i wypoczynek.
Cala Mandia - to maleńka miejscowość z piękną zatoczką i plażą na wschodnim wybrzeżu wyspy kilka kilometrów od Porto Cristo. Są tu tylko hotele, kilka sklepów i pubów.
Majorka oferuje dużo więcej niż plażowanie w nadmorskich kurortach, wyspa posiada dobre warunki do uprawiania sportów na wodzie i w powietrzu, malownicze trasy na wycieczki piesze i rowerowe, ciekawe zabytki oraz szeroki wybór rozrywek. Najciekawsze zabytki oferuje Palma, jednak warto wybrac się również do Alcudii, Valldemossy, Deii czy Manacor. Miłośnicy wspinaczki powinni odwiedzić w Góry Serra de Tramuntana. Spragnieni nocnych rozrywek najlepiej spędzą czas w imprezowym El Arenal. Majorka to wyspa, na której każdy znajdzie coś dla siebie.
- Regiony turystyczne Majorki:
- Majorka Północno-Zachodnia - region w przeważającej części górzysty, w którym nie brak również pięknych i rozległych plaż. Mnóstwo możliwości dla aktywnych, piękna przyroda Półwyspu Formentor oraz Parku Natury S’Albufera oraz wiele zabytków, zwłaszcza w stolicy wyspy, Palmie.
- Majorka Południowo-Wschodnia - południe i wschód Majorki to białe, piaszczyste plaże, bogate życie nocne i słynne parki wodne w El Arenal oraz wiele atrakcji przyrodniczych, m.in. największe w Europie ogrody botaniczne - Ogrody Botanicactus i Jaskinie Coves del Drach.
- Majorka Centralna - centralna Majorka słynie głównie z malowniczych, pagórkowatych krajobrazów oraz uroczych miasteczek, takich jak Algaida. Jednym z najciekawszych miejsc jest Puig de Randa, czyli masyw górski, słynący nie tylko z pięknych widoków, ale również trzech świątyń z XIV i XV w.
- Warto zobaczyć:
- Najważniejsze miasta: Palma de Mallorca, Alcudia, Manacor, Soller, Pollença, Arta, Andratx.
- Najciekawsze atrakcje turystyczne: Katedra La Seu, Pałac Almudaina, Zamek Bellver w Palma de Mallorca, Zamek w Alaró, Jaskinie Drach, Klasztor Santuari de Lluc, Ogrody Botanicactus, Park Archeologiczny Ses Païsses, Park Natury S Albufera.
- Najpopularniejsze regiony turystyczne: Majorka Południowo-Wschodnia, Majorka Centralna, Majorka Północno-Zachodnia.
Geografia i przyroda:
Wyspa o powierzchni 3640 km², położona na Morzu Śródziemnym na wschód od Hiszpanii. Pokryta górami, dolinami i równinami charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem, który wraz z linią brzegową wyspy o długości 555 km, jest atrakcyjnym celem wakacyjnych wyjazdów. Charakterstycznym elementem krajobrazu wyspy są wiatraki, które spotkać można prawie wszędzie.
Historia Wyspy Majorka:
Pierwsze ślady obecności człowieka pochodzą z 5000 r p.n.e., a odnaleziono jest w jaskiniach, w okolicach Soller i Valldemossy. Napotkamy tutaj pozostałości po budowlach megalitycznych, zwanych talajotami. Powstały one w epoce brązu, przez ówczesnych mieszkańców Majorki. Ów lud tworzył także ok.1500 lat p.n.e groby, które podobne były do łodzi odwróconych do góry dnem. Później powstawały także przypominające stoły budowle kamienne. Kultura talajocka zaczęła wymierać, kiedy na wyspie pojawili się Fenicjanie.
Kolejne wieki należały do Greków. To oni nadali Balearom obecną nazwę. Pochodzi ona od słowa „ballein” czyli „strzelać z procy”. Po Grekach wyspę przejęli Kartagińczycy i Rzymianie. Założyli oni miasta Pollentia (obecnie Alcudia) i Palmaria (obecnie Palma de Mallorca). Swój udział w historii Majorki mieli również Wandalowie i Wizygoci (V i VI wiek n.e), Arabowie (902 r. - 1229 r.) oraz Aragończycy. Przez krótki okres (1276 r. - 1349 r.) wyspa wchodziła w skład samodzielnego Królestwa Majorki, by powrócić pod władzę aragońską i hiszpańską.
Polskim akcentem w historii Majorki jest pobyt Fryderyka Chopina, który przebywał tu w latach 1838-1839 r. W roku 1929 otwarto w Valldemossie muzeum poświęcone kompozytorowi.
Dyktatura Franco na wyspie zakazała używania innego języka niż kastylijski. Dzisiaj status języka urzędowego ma zarówno kastylijski jak i kataloński.
Masowy rozwój turystyki na Majorce zaczął się w latach 50 XX wieku. W latach 90 zmieniono nieco wygląd hoteli - do tej pory dominowały ogromne betonowe budowle, obecnie dba się o bardziej kameralny wygląd i o ochronę środowiska. Obecnie aż 90% dochodu wyspy pochodzi z turystyki.
- Waluta - Euro €.
- Wizy - nie są wymagane dla Polaków, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.
- Ubiór - na Balearach nie obowiązują prawie żadne restrykcje związane z ubiorem, jednak wchodząc do kościoła powinniśmy mieć spodnie/spódnicę za kolana oraz zasłonięte ramiona.
- Czas - Baleary leżą w tej samej strefie czasowej co Polska.
Valldemossa - miejscowość górska, położona na północnym zachodzie wyspy. Valldemossa bliska jest Polakom, a to ze względu na osobę F. Chopina, który, wraz ze swoją kochanką George Sand, spędził tu rok czasu mieszkając w klasztorze La Cartuja. Świetny punkt wypadowy do wycieczek pieszych i rowerowych w Górach Serra de Tramuntana.
Klasztor Kartuzów - początki klasztoru pod wezwaniem Jezusa Nazaretańskiego sięgają XIV wieku, a dokładnie roku 1321, kiedy to Jakub II polecił zbudować pałac w stylu rezydencji polowej dla swojego syna Sancho, na wzgórzu Es Pujol. Rozbudowa i modernizacja pałacu trwały aż do śmierci Jakuba III, następcy króla Sancho. w Roku 1399 po włączeniu Królestwa Majorki do Królestwa Aragonii, Marcin I Ludzki przekazał posiadłość w Valldemosie mnichom z zakonu świętego Brunona, aby założyli tu klasztor, nadając im również herb i inne przywileje. Rozbudowa trwała do 1725 roku. w 1751 roku przystąpiono do budowy nowego kościoła, który miał zastąpić pierwotną budowlę. Nowy kościół został poświęcony w 1812 roku. W 1836 r. klasztor został zamknięty, a wszystkie pomieszczenia z wyjątkiem kościoła i zakrystii zostały sprzedane na licytacji dziewięciu różnym rodzinom.
Sant Salvador - klasztor założony w 1342 roku. Znajduje się w pobliżu miasta Felanitx.
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
Witam! Z wielkim zaciekawieniem przeczytałem twą relację i obejrzałem zdjęcia:) Nigdy nie byłem w Hiszpanii, a tym bardziej na Majorce, dlatego chciałem ją poznać bliżej. Jakoś wcześniej omijałem ten rejon w swych zainteresowaniach podróżniczych, gdyż wydawało mi się, że to jedna wielka "imprezownia" oraz "plażownia" i nic poza tym. Ale jak widać jest tam co zwiedzać, a widoki wspaniałe! bardzo fajnie, wnikliwie, szczegółowo i ciekawie przedstawiłeś tę wyspę i za to duży plus! bardzo miło spędziłem czas:) Pozdrawiam!
-
Witam Czarku,odwiedziłem Twoja Majorke,myslalem ze to tylko wysepka do opalania.A dzieki Tobie (Voyagera sobie zostawiam na deser :).) wiem ze to nie tylko kurort dla ludzi co chca zkosztowac slonca ,to takze miejsce piekne i zarazem swiete.W klasztorach poczulem sie taki bardzo malutki i pokorny,Wzruszyłem sie jak zobaczylem ze przybywal tutaj w klasztorze Kartuzów Fryderyk Chopin.Nigdy nie wiedzialem ze nasz wspanialy kompozytor przebywal na Majorce,ale dzieki Tobie to wiem.Na pewno odwiedze Majorke.ale to nie teraz.za tydzien niestety mam wylot na Hawje.Szkoda ze juz zarezerowane wszystko ,tak bym zamienil na Majorke Hawaje.Ale co sie odwlecze nie uciecze.Pozdrawiam serdecznie i zycze wspanialych i slonecznych wakacji Tobie oraz rodzine.
-
Nie wiem, jak to się stało, że zwiedzając Twoją Majorkę nie zaplusowałem całej podróży. Nadrabiam więc to przeoczenie, a przy okazji gratuluję wejścia do grona "stutysięczników". Pozdrawiam.
-
Miło było skąpać się (zwłaszcza teraz) w słońcu Twojej Majorki. Pozdrawiam.
-
Czarku, dojechałem na razie do Palmy. Muszę przerwać, ale wrócę jutro wieczorem. Pozdrawiam.
-
dwóch autorów: czamir i voyager, jedna, piękna Majorka :)
-
to chyba za blisko i zbyt pospolicie dla Bartka :))
-
...i przywieziesz piękne zdjęcia :-)
-
musisz jechać :)
-
Fajnie pokazane. Tam mnie jeszcze nie było :)
Pzdr/bARtek -
No proszę, Majorka na topie :)
-
Mi również, obejrzałam jedną po drugiej i widzę dwa spojrzenia.... pięknie :)
-
To miłe, że obie podróże z Majorki się podobają :-)
-
Majorka, już 18 plusów, nieźle sobie radzi :)
-
to mogę być ja, chociaż czapek mam więcej
-
Spoko! Teraz to już Cię wszędzie rozpoznam. Jak zobaczę gościa w czerwonej czapeczce wypatrującego na niebie nowego obiektu latającego to już będzie wszystko jasne :-))).
-
w 2006, to ja byłem...w USA i na Krecie tylko
-
Niestety nie, moja podróż była w 2006 roku, a wtedy jeszcze nie słyszałem nawet o Kolumberze :-).
-
Czarmir, czy spotkales tam Voyagera? :-))
-
Majorki czar. Zdjęcia piękne. Osobiście nie byłam ale dzięki zdjęciom dużo zobaczyłam. Pozdrawiam.
-
Już ćwiczyliśmy parę razy, na Majorce, Krecie, Rodos, w Side, na Maderze :)
-
To prawda, tak jak napisałem na początku "nie chciałem gonić", a mieć też trochę czasu na lenistwo :-).
-
Ja też sobie zostawiam na drugą podróż jeśli się nie da za jednym razem. To dobra metoda, nie trzeba gonić, a jak sie potem wróci, to znowu jest co zwiedzać.
-
Joanno, zapewniam Cię, że wszyscy jesteśmy w tym samym wieku... XXI ;-))
-
Potwierdzam, jeszcze dużo fajnych miejsc jest na Majorce, a zastawiłem je na drugą podróż
Joanno, koniecznie na Majorkę ale już nie tzw. "leżenie na czas" :-)) -
zdecydowanie, a paru fajnych miejsc jeszcze tu brakuje :)
-
Wielki plus za podróż, szczególnie za Formentor! :)
-
A razem ze mną to nawet trzy razy :D.
Mj1945 i ja też bardzo gorąco polecam podróż w te strony :-). -
mj1945, gorąco polecamy, my już dwa razy :)
-
bardzo dobrze, bo podróż super, dużo fajnych miejsc, w niektórych nie byliśmy, fotki ładne.
-
Wstaw koniecznie swoją, w ciemno daję, że Twoje zdjęcia są super!
A to była podróż w sierpniu 2006r., a że w temacie Majorki oprócz pięknych zdjęć Karotki jest trochę pusto na Kolumberze, to zdecydowałem się ją opublikować :-). -
z warto zobaczyć mogę dodać: Sa Calobra, chyba nie widziałem u Ciebie :)
-
napisałeś kiedy to było, czy przeoczyłem ?
-
a mnie tam jeszcze nie było
-
teraz nie będę musiał swojej wklejać :)
-
Miło mi gościć Cię na słonecznej wyspie :-).
-
ooo, Majorka, już oglądam :)
-
Dziękuję bardzo, rzeczywiście troszkę nad nią posiedziałem :-). A ile wtedy pojeździłem... ;-)
-
Wyszło zachęcająco i wymagało sporo pracy.